ITECH IT8054-500-360 500V 360A 54000W DC electronic load
Item number
IT8054-500-360
Share
Features
Inventory
0 pcs
Manufacturer
ITECH
Manufacturer partnumber
IT8054-500-360
Product type
DC electronic load
Product family
IT8000
Casing
Rack mount, Bench top
Height
15U
Output power
54000W
Output voltage range 1
0 – 500 V
Communication
USB, CAN, LAN, GPIB (IEEE 488), Isolated analog, RS-232
Output current range
0 – 360 A