ITECH IT8072-1500-160 1500V 160A 72000W DC electronic load
Item number
IT8072-1500-160
Manufacturer partnumber
IT8072-1500-160
Product family
IT8000
Height
15U
Output power
72000W
Output voltage range 1
0 – 1 500 V
Communication
USB, CAN, LAN, GPIB (IEEE 488), Isolated analog, RS-232
Output current range
0 – 160 A