ITECH IT8908E-600-560 600V 560A 8000W DC electronic load
Item number
IT8908E-600-560
Manufacturer partnumber
IT8908E-600-560
Product family
IT8900A/E
Casing
Rack mount, Bench top
Height
8U
Output power
8000W
Output voltage range 1
0 – 600 V
Communication
LAN, USB, RS-232, GPIB (IEEE 488), CAN, Isolated analog
Output current range
0 – 560 A