ITECH IT8918-600-720 600V 720A 18000W DC electronic load
Item number
IT8918-600-720
Manufacturer partnumber
IT8918-600-720
Product family
IT8900
Height
24U
Output power
18000W
Output voltage range 1
0 – 600 V
Communication
RS-232, USB, GPIB (IEEE 488), LAN, CAN
Output current range
0 – 720 A