ITECH IT8918E-150-1800 150V 1800A 18000W DC electronic load
Item number
IT8918E-150-1800
Manufacturer partnumber
IT8918E-150-1800
Product family
IT8900E
Height
15U
Output power
18000W
Output voltage range 1
0 – 150 V
Communication
RS-232, USB, GPIB (IEEE 488), LAN, CAN
Output current range
0 – 1 800 A