ITECH IT8918E-600-1260 600V 160A 18000W DC electronic load
Item number
IT8918E-600-1260
Manufacturer partnumber
IT8918E-600-1260
Product family
IT8900A/E
Height
15U
Output power
18000W
Output voltage range 1
0 – 600 V
Communication
RS-232, USB, GPIB (IEEE 488), LAN
Output current range
0 – 160 A