ITECH IT8936-1200-720 1200V 720A 36000W DC electronic load
Item number
IT8936-1200-720
Manufacturer partnumber
IT8936-1200-720
Product family
IT8900
Height
37U
Output power
36000W
Output voltage range 1
0 – 1 200 V
Communication
RS-232, USB, GPIB (IEEE 488), LAN, CAN
Output current range
0 – 720 A