ITECH IT8936-600-1440 600V 1440A 36000W DC electronic load
Item number
IT8936-600-1440
Manufacturer partnumber
IT8936-600-1440
Product family
IT8900
Height
37U
Output power
36000W
Output voltage range 1
0 – 600 V
Communication
RS-232, USB, GPIB (IEEE 488), LAN, CAN
Output current range
0 – 1 440 A