ITECH IT8942A-1200-1680 1200V 1680A 42000W DC electronic load
Item number
IT8942A-1200-1680
Share
Features
Inventory
0 pcs
Manufacturer
ITECH
Manufacturer partnumber
IT8942A-1200-1680
Product type
DC electronic load
Product family
IT8900A/E
Casing
Rack mount
Height
37U
Output power
42000W
Output voltage range 1
0 – 1 200 V
Communication
RS-232, USB, GPIB (IEEE 488), LAN
Output current range
0 – 1 680 A