MEAN WELL RSDW20F-03 DC/DC converter
-13%
Product price
Start date: 30/04/2026   Done: 31/05/2026
Discount based on ordered quantity
QuantityDiscountProduct price
Item number
RSDW20F-03
Share
Features
Inventory
0 pcs
Short product description
The MEAN WELL RSDW20F-03 is a dc-dc converter, SMD, part of the RSDW20F product family. Output: 3.3V 5.5A, 20W rated output power. Universal input: 9-36V. Isolation voltage: 1.5kV.
Product attributes
The MEAN WELL RSDW20F-03 is a SMD dc-dc converter with 3.3V 5.5A output and 20W rated power. Part of the RSDW20F product family. Universal input: 9-36V.
Specifications
ParameterValue
ManufacturerMEAN WELL
Product typeDC-DC Converter
Product familyRSDW
EnclosureSMD
Input voltage range9-36V
Number of outputs1
Output power20W
Output voltage3.3V
Output current5.5A
Medical (grade)No
Form factorsurface mount
Isolation voltage1.5kV
Official datasheet – MEAN WELL RSDW20F-03
Manufacturer
MEAN WELL
Manufacturer partnumber
RSDW20F-03
Product type
DC-DC converter
Product family
RSDW
Casing
SMD
Input voltage range
9-36V
Number of outputs
1
Output power
20W
Output voltage 1
3,3V
Output current 1
5,5A
Medical
No
Case type
Surface mount
Withstand voltage
1,5kV